VE NEDİR ?

scorm ve xapi nedir

SCORM, Öğrenme Yönetim Sistemlerini (’ler) oluşturmanın belirli bir yolunu ve diğer SCORM uyumlu sistemlerle iyi çalışacak şekilde içeriğini tanımlar. SCORM kullanmanın yanı sıra, aslında Tin Can olarak da bilinen xAPI’yi kullanabilirsiniz. xAPI, SCORM’a göre daha gelirmiş bir sistemdir.

» SCORM Nedir?

» SCORM Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

» SCORM Kullanmanın Avantajları

» Tin Can API Nedir ?

» Tin Can API Nasıl Çalışır ?

SCORM NEDİR ?

SCORM, e-Öğrenim yazılım ürünleri için teknik bir özelliktir. E-Öğrenim kurslarının oluşturulma şeklini ve nasıl başlatıldıklarını standartlaştırır. (LMS) ile scrom iyi bir uyum içerisinde çalışmaktadır.SCORM-700×329 SCORM VE XAPI NEDİR ?Sisteminiz SCORM uyumlu olduğu sürace zip klasörü LMS’nize yüklenir ve LMS her şeyi oradan yönetir. Kursu yayınladığınızda, kursunuza kayıtlı bir öğrenci onu bir tarayıcıda başlatabilir. SCORM’un önemli bir özelliğide; LMS, performanslarının sonuçlarını izlemek ve raporlamak için veri toplar.

SCORM Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

  • SCORM genel olarak tüm sektördeki karmaşayı azaltmanın bir tekniğidir.
  • Tüm yüksek kaliteli LMS’ler ve yazma araçları SCORM uyumludur; bu, birlikte çalışabilirlik ve dolayısıyla güvenilirlik için harika bir ekosistem oluşturmuştur.
  • SCORM müşteri yanlısıdır. Kurslarınızı istediğiniz zaman başka bir LMS sistemine taşıyabilirsiniz. Bu sayede memnun kalmadığınız bir şirketle devamlılığınızı sürdürmek zorunda kalmazsınız. Yani zip klasörlerine sahip olduğunuz sürece, mutsuzsanız bunları alternatif LMS’ye yükleyebilirsiniz.
  • Daha kaliteli bir sistem için en iyi kurs oluşturma araçları, SCORM uyumlu LMS’lerle uyumludur.
  • SCORM’un tanıtımı, her sistem için ayrı bir şekilde yapılması gerekmediğinden, eğitim vermenin genel maliyetini düşürdü.

SCORM Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İçeriğinizin yeni bir LMS’ye daha kolay taşınmasıKurslarınız için harcanan zamanın daha fazla kontrolüKurs öğelerini ve değerlendirmeleri birleştirmek için daha fazla seçenekÖğrenci sürücünüz için daha etkileşimli deneyim

TIN CAN API NEDİR?

veya Tin Can API olarak da anılan xAPI , genellikle “yeni nesil SCORM” olarak kabul edilir ve en yeni e-Öğrenim standardıdır. xAPI, SCORM’den büyük ölçüde farklıdır ve LMS’nin dışında gerçekleşen etkinlikler de dahil olmak üzere çok çeşitli öğrenimi izlemek için daha esnek bir yol sağlar.

Tin Can API Nasıl Çalışır ?

  • İnsanlar diğer insanlarla, içerikle ve daha fazlasıyla etkileşimlerden öğrenirler. Bu eylemler herhangi bir yerde olabilir ve öğrenmenin gerçekleşebileceği bir olayı işaret eder. Bunların hepsi Experience API ile kaydedilebilir.
  • Bir aktivitenin kaydedilmesi gerektiğinde, uygulama “İsim, fiil, nesne” veya “Bunu yaptım” şeklinde güvenli ifadeleri Öğrenme Kayıt Deposuna (LRS) gönderir
  • .xapi SCORM VE XAPI NEDİR ?Öğrenim Kayıtları, yapılan tüm açıklamaları kaydeder. Bir LRS, bu ifadeleri diğer LRS’lerle paylaşabilir. Bir LRS kendi başına veya bir LMS içinde var olabilir.

Ücretsiz 14 günlük denemenizi başlatın!

Sizde diğer müşterilerimiz gibi Eduves ürünlerini önce deneyip sonra satın alma fırsatından faydalanın. Hemen satış ekibimizle irtibata geçin!

Ücretsiz 14 günlük denemenizi başlatın!

Sizde diğer müşterilerimiz gibi Eduves ürünlerini önce deneyip sonra satın alma fırsatından faydalanın. Hemen satış ekibimizle irtibata geçin!

Eduves, şirketler ve eğitim organizasyonları için özelleştirilmiş eğitim ve değerlendirme çözümleri sağlayarak 2012 yılından bu yana dijital öğrenmede güvenilir, tanınmış lider bir firmadır.

Aydınlatma Metni

Demo Talep Formunda bulunan alanlardan toplanan kişisel verileriniz BURKONS BİLİŞİM VE YAZILIM HİZMETLERİ İNŞAAT TAAHHÜT VE GAYRİMENKUL VE YATIRIM DAN. SAN VE TİC.LTD.ŞTİ. tarafından talebinize dair işlemlerin yerine getirilmesi ve paylaşmış olduğunuz iletişim adresi üzerinden tanıtım, bülten ve pazarlama içerikleri gönderilmesi amacıyla işlenebilecektir. Web kanalları üzerinden toplanan kişisel verilerin işlenmesi hakkında bilgi almak ve haklarınızı öğrenmek için İnternet Sitesi KVKK Politikası ve Gizlilik Sözleşmesi Metinlerini inceleyebilirsiniz.

Online Eğitim Platformu
Talep Formu

Temel İSG
Talep Formu

Sizi Arayalım!

Kayıt Kuralları

Belirlediğiniz kurallara göre kurs kaydı için otomatik politikalar oluşturun.(Örneğin her yeni kayıt olan katılımcıya, belirlenen kursu otomatik atanması gibi)

Özel Alan Adı (domain)

Alanadı.eduves.com LMS erişim adresini özelleştirin. Eduves LMS kurumsal müşterilerinin kendi alan adını özelleştirmesini sağlar. 

Kurs Katalog Özelliği

Kullanıcıların kendi kurs kataloğunuz aracılığıyla kurslara göz atmalarına ve bunlara abone olmalarına izin verin

Kullanıcı Yetkilendirme

Platform üzerindeki belirli yönetim işlemleri için profiller oluşturarak LMS yönetiminizi düzenleyin ve yönetim görevlerini  paylaştırın. 

Bildirim

Kullanıcılarınızı belirli etkinlikler hakkında bilgilendirmek için otomatik bildirim sistemimizi kullanın.Böylece katılımcı eğitimiyle alakalı durumlarından her zaman haberdar olurlar.

Etiketler

Çevrimiçi kurslarınızı daha iyi düzenlemek ve yönetmek için kurslara atanan etiketler oluşturun.

Kurslar ve İçerik Modülleri

Eduves LMS zengin içerik ekleme özelliklerine sahiptir. Scorm 1.2 ve 2004, xAPI (tincan api), Sözlük, Anket, Video, Forum, Wiki

Entegrasyon

Entegrasyon APIEduves LMS, API desteği ile üçüncü taraf yazılımlarla uyumlu çalışır. Ayrıca dünyada en çok kullanılan WordPress, Jooomla gibi CMS’ler ile uyumludur.

E-ticaret

E-öğrenme sistemi içerisinde yer alan E-ticaret Uygulamamızla kurslarınızı müşterilerinize satabilirsiniz.

E-sinav

Eduves LMS e-sınav modulu ile sınava özel sorular hazırlayabilir veya her sınav için soru bankasından toplu soru çekebilirsiniz. Sınav içerisinde Çoklu Seçenek, Klasik Yazılı, Eşleştirme, Boşluk Doldurma, Yanlış kelimeyi Bulma vb bir çok soru tipi vardır.

Video Konferans

Eduves LMS, dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan video konferans yazılımlarıyla birlikte çalışır. AdobeConnect, Perculus, Onsyns, GotoMeeting, Teleskill, Skype For Business ve Big Blue Button ile uyumlu çalışmaktadır.

MOOC (Kitlesel çevrimiçi açık kurs)

Eduves LMS MOOC ile farklı alanlarda öğrenmeyi destekleyen bir platformdur. Kitlesel çevrimiçi açık kurs (MOOC) ile farklı alanlarda öğrenmeyi destekleyen ücretsiz çevrimiçi bir kurslar oluşturabilir ve bilgisayarı ile internet bağlantısı olan herkese açık eğitimler sunabilirsiniz

Markalama ve Özelleştirme

Kendi logonuzu ve markanızı markalayın.  Özel alan adınızı seçin. Her bir kitle için giriş sayfasını, düzeni ve gezinmeyi özelleştirin

Kullanıcı Yönetimi

Platformda çeşitli yetkilerde kullanıcılar oluşturup, yönetebilirsiniz.  Mevcut kullanıcılarınızı ister LDAP ile ister Excel,CSV formatında içe aktarabilirsiniz.

Sertifikalar

Sertifikalar için son kullanma tarihlerini belirleyin, yenilemeleri yönetin. Kurs durumuna göre sertifika ataması yapın, bastırılabilir sertifikalar oluşturun

Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin